single

Wybieramy rolety okienne

Rolety mogą być bardzo ważnym elementem wyposażenia różnych wnętrz. W sklepach znajdziemy mnóstwo różnych modeli, które odznaczają się zupełnie odmiennymi cechami, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby wybrać te, które będą nam odpowiadały pod każdym względem. Na co należy więc koniecznie zwrócić uwagę podczas wyboru rolet?

Pierwsza rzecz to sposób składania rolet: do wyboru mamy przede wszystkim rolety zwijane oraz rzymskie. Rolety zwijane to proste i najczęstsze rozwiązanie, a ich konstrukcja nie jest skomplikowana. Za zwijanie odpowiada bowiem specjalny wałek, umieszczony na samej górze. Rolety rzymskie z kolei pozbawione są wałka, a w momencie podnoszenia zwijają się w pięknie wyglądającą harmonijkę. Świetnie nadają się do bardziej eleganckich wnętrz, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Oba rodzaje rolet są właściwie tak samo praktyczne, główną kwestią są zatem nasze indywidualne preferencje oraz styl, w jakim chcemy urządzić dane pomieszczenie.

Kolejną ważną cechą rolet jest sposób ich montażu. Przed wybraniem danego modelu trzeba również wiedzieć, jakich dokładnie rozmiarów potrzebujemy, a po zmierzeniu okien należy dodać jeszcze 5-10 cm "zapasu" i dopiero tak powiększony wynik mówi nam, jak dużą roletę należy kupić.

Rolety okienne

Zapas ok. 25 cm należy dodać również do odległości od górnej krawędzi okna do parapetu lub do podłogi. W przypadku wyboru rolet rzymskich, należy zmierzyć szerokość szyby i dodać do tego wymiaru ok 4 cm - wtedy roleta będzie się układać idealnie.

Poszczególne modele rolet odznaczają się także różnym poziomem przepuszczania światła słonecznego. Teoretycznie jednym z głównych ich zadań jest właśnie zaciemnianie pomieszczenia – pytanie jednak, w jak dużym stopniu jest nam to potrzebne oraz jaką jasność pomieszczeń preferujemy. Warto przyjrzeć się temu, z jakiej strony umiejscowione jest okno i jak wiele światła słonecznego wpada przez nie w ciągu dnia. Jeśli okno wychodzi w kierunku południowym, to powinniśmy wybrać roletę która będzie jak najlepiej zaciemniała pomieszczenie. W przypadku kierunku północnego czy wschodniego można zdecydować się na bardziej transparentny materiał. 

Nie wszystkie rolety muszą blokować dostęp do światła słonecznego, a ich dobór powinien zgadzać się z funkcją danego pomieszczenia. Transparentne rolety, wykonane z jasnego materiału, mogą wręcz rozjaśniać wnętrze, dzięki czemu idealnie nadają się do mniejszych pomieszczeń,stanowiąc jedynie element dekoracyjny. W innych pomieszczeniach o wiele bardziej praktyczne są rolety zaciemniające, które świetnie sprawdzą się szczególnie w sypialni, gdzie pozwolą na odcięcie się od wszystkich zewnętrznych źródeł światła, tworząc lepsze warunki do zasypiania i znacznie poprawiając komfort snu.