single

Tapeta w domu – o czym warto wiedzieć?

Tapety są idealne dla osób, które chcą mieć na ścianach ciekawe wzory. Można dzięki nim stylowo wykończyć wygląd pomieszczeń w mieszkaniu albo domu. W tej chwili na rynku jest ogromny wybór wzorów, niektóre z nich mogą optycznie zwiększyć przestrzeń. Z pewnością każdy znajdzie idealny kolor i motyw, który wpasuje się w jego gust. Po decyzji o zakupie danej tapety przychodzi czas na planowanie jej założenia.

Najważniejszą kwestią jest dokładne wymierzenie tego, ile tapety będzie potrzebne. Trzeba zmierzyć wszystkie  ściany i sprawdzić, czy jest możliwość układania tapety w taki sposób, aby nie zaburzyć kompozycji wzoru. Po zmierzeniu pomieszczenia warto zdecydować się na zakup dodatkowej rolki. Będzie ona zbawieniem w sytuacji, gdy część tapety ulegnie uszkodzeniu podczas nakładania, albo tapeta ulegnie ubrudzeniu i będziemy chcieli zdjąć jeden pasek, a na jego miejsce nałożyć nowy.

Szczególną uwagę należy skupić na raporcie. Informacje o nim pozwalają na dokładne dopasowanie rolek tapety do siebie, tak by stanowiły estetyczną całość. Raport to powtarzalny element wzoru znajdujący się na całości tapety. Jego długość jest określona przez producenta, im bardziej bogaty w zdobienia wzór, tym długość raportu jest większa. Jest to uzależnione od konkretnego wzoru.

Salon z tapetą

Jeśli wzory nie są skomplikowane i nie trzeba skupiać się na tym, aby wszystkie części do siebie pasowały, to informacje o raporcie nie będą tak istotne. Są jednak bardzo ważne, jeśli tapeta ma stanowić całościowy wzór. Wtedy wielkość raportu będzie cenna.  Niektóre tapety nie mają raportu. Wtedy nakładanie ich na ściany jest o wiele łatwiejsze.

Podczas kupna trzeba sprawdzić dokładne wymiary rolek. Często mimo zmierzenia ścian i dokładnego obliczenia tego, jak dużo tapety będzie potrzebne, podczas nakładania okazuje się, że potrzebne jest jej więcej. Zawsze lepiej jest zakupić większą rolkę, którą można przyciąć, niż jechać do sklepu po kolejną. Podczas zakupów warto korzystać z pomocy pracowników działu tapet. Mają oni duże doświadczenie i odpowiednią wiedzę, aby pomóc w wyborze odpowiedniej ilości tapety.

Ważne jest, by prawidłowo wymierzyć ściany. Niepełny wynik zawsze trzeba zaokrąglić w górę, ponieważ lepiej jest mieć bezpieczny zapas materiału. Pod żadnym pozorem nie należy kupować tapety „na oko”, ponieważ w 90% kończy się to niemiłym zaskoczeniem. Nakładanie tapet nie jest trudne, najlepiej robić to w dwie osoby. Poza zapoznaniem się z poradami producenta warto również skorzystać z porad internetowych. Najlepsze będą filmiki instruktażowe. Jeśli to nie pomoże, warto czasem skorzystać z pomocy profesjonalisty. Wtedy będzie pewność, iż tapeta będzie nałożona równo i nie będzie się odklejała.