single

Stół do małej kuchni – jak wybrać?

Kuchnia musi być przede wszystkim praktyczna. Zazwyczaj w mieszkaniu, czy też domu znajdujemy małe, prostokątne pomieszczenia pełniące ową funkcję. Charakterystyczne jest ich wydłużenie oraz umeblowanie. Stworzenie oryginalnej aranżacji przy takiej przestrzeni to nie lada sztuka dla dekoratora!

Dużą pomocą dla urządzających tą przestrzeń jest możliwość wieszania szafek (nad blatem). Takie rozwiązanie znacząco polepsza funkcjonalność pomieszczenia i pomaga ulokować wewnątrz większą liczbę asortymentu kuchennego. Niestety, ale stół z krzesłami, przy którym spożywamy posiłek mieścimy w kuchni niezwykle rzadko. A jest to możliwe, o ile wybierzemy odpowiedni asortyment i znajdziemy mu trochę miejsca. Co więcej, dobrze dopasowany stół będzie zgrabnym, estetycznym dodatkiem.

Stół do kuchni - mały, ale potrzebny

XXI wiek wprowadza do naszego życia spory dynamizm. Często zamawia się jedzenie z dostawą do domu albo stołuje na mieście. Przygotowywanie posiłków oraz ich spokojna konsumpcja to czynności, które coraz rzadziej goszczą w naszych domach. Z tego względu niektóre osoby negują konieczność posiadania stołu w ich lokum. Jest to jednak asortyment konieczny, który przydaje się mniej lub bardziej dla każdego z nas.

Meble do jadalni

Jedzenie przy stole jest zdrowe oraz pozwala na dokładne przeżucie pokarmu. Nie liczy się to, aby stół był duży oraz postawny. W małej kuchni takie rozwiązanie nie będzie praktyczne. Zamiast tego decydujmy się na małe oraz odpowiednio dopasowane meble. Czasami projektanci zalecają przedłużenie blatu kuchennego, który można wykorzystać jako stół. To podejście nowoczesne oraz inspirujące, które zyskuje stale nowych zwolenników.

Solidny i o odpowiednim kształcie

Łatwo wymienić cechy, które powinien posiadać nasz ,,wymarzony" stół. Warto, aby był łatwy w utrzymaniu. Z reguły nie mamy czasu na dokładne czyszczenie powierzchni blatu, które utrudniałaby niepraktyczna konstrukcja. Oprócz tego mebel musi cechować się sporą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Praca w kuchni prowadzi do częstego powstawania wilgoci (ewentualnie skraplającej się pary wodnej), co wpływa na żywotność drewna.

Walory użytkowe to jedno, ale kształt stołu wpływa na jego wizerunek. Tutaj czeka nas wybór pomiędzy dwoma propozycjami. Stoły prostokątne (lub kwadratowe) sprawdzą się w małych przestrzeniach, w których stanowią dodatek do kuchni. Umieszcza się je wtedy przy ścianie i nie zagracają przestrzeni. Stoły okrągłe z kolei wyglądają efektowniej, zmieszczą większą liczbę osób oraz nie stanowią zagrożenia dla naszego zdrowia (zdradliwe kanty). Opcja pośrednia to stół narożny albo składany. Dzięki tej propozycji zyskujemy dodatkową przestrzeń jadalną do naszej dyspozycji bez zbędnego zagracania miejsca.