single

Podłączanie lampy – jak się tym zająć samodzielnie?

Czasami istnieją takie sytuacje i zadania w naszym domu, które według naszej opinii nie wymagają zgłaszania się do profesjonalistów. Wszystkie działania mające jednak związek z prądem, czyli na przykład podłączenie lampy, wydają się nam jednak za trudne i zbyt niebezpieczne, dlatego często wolimy je pozostawić specjalistom-elektrykom i dzwonimy po odpowiedniego fachowca.

Tymczasem jednak jeśli tylko istnieje taka możliwość to należy ją wykorzystać, jednak jeśli ktoś chciałby samemu podpiąć oświetlenie do instalacji elektrycznej w swoim domu nie powinien mieć z tym dużych trudności. Musimy jednak wtedy pamiętać o zachowaniu dużej ostrożności! Jak więc bezpiecznie podłączyć lampę?

Instrukcja źródłem wiedzy

Gdy kupujemy lampę, która wymaga podpięcia do instalacji elektrycznej zawsze otrzymujemy specjalną instrukcję, przynajmniej tak powinno być, więc warto się o nią upomnieć w razie gdybyśmy jej nie otrzymali. Wyjaśnia ona zasady postępowania w danym przypadku i jest standardowym źródłem wiedzy. To ważne, ponieważ metody mogą różnić się w zależności od modelu. W instrukcji będziemy mieć wszystko wyjaśnione i będziemy musieli postępować zgodnie ze wskazówkami w niej zapisanymi.

Podłączanie oświetlenia w domu

W przypadku opraw do żarówek zasilanych prądem o napięciu 230V, tak jak i w przypadków lamp LED, mamy zwykle do czynienia z 3 przewodami – fazowym, neutralnym i ochronnym. Dodatkowo jednak tego typu lamy mogą jeszcze dodatkowe dwa przewody niskonapięciowe oznaczone + (czerwony/ biały) oraz – (czarny/ ciemnoniebieski), które służą do połączenia z oprawą lub taśmą LED zgodnie z naniesionymi oznaczeniami. Jeśli jednak trafimy na oprawę dwusferową to mamy aż 4 przewody. Żeby się nie pomylić musimy wtedy skupić się na oznaczeniach, które są na nich naniesione. Zacisk Fazowy to litera L ( lub L1 i L2), a neutralny N.

Postępowanie krok po kroku – zasady

Żeby wszystko było dobrze podpięte i w ogólnym rozrachunku prawidłowo podłączyć lampę należy rozpoznać kable wystające ze ściany lub sufitu. Czarny, brązowy lub szary będzie przewód fazowy. Kolorem niebieskim jest przewód neutralny, a zielono-żółty to przewód ochronny. Takie standardy obowiązują w naszym kraju. Warto wiedzieć, ze podłączenie ich odwrotnie będzie powodować brak działania oświetlenia.

Pomylenie przewodów neutralnego i fazowego nie ma szczególnych konsekwencji, ale gdybyśmy jednak pomylili z czymś kabel ochronny to bardzo szybko się o tym dowiemy gdyż światło całkowicie zgaśnie. Czasami możemy również napotkać inny problem. Na przykład wszystkie kable mogą być tej samej barwy. W takim przypadku gdy nie mamy instrukcji lub nie jesteśmy pewni tego rozwiązania lepiej zdecydować się wezwać fachowca dla naszego własnego bezpieczeństwa.