single

Obraz do salonu

Obraz do salonu - czym się kierować?

Podjęcie decyzji o wyborze odpowiedniej ozdoby salonu  jaką jest obraz, może być niezwykle problematyczne. Jest to trudne z uwagi na bardzo szeroki wybór, reprodukcji, fotografii i wzorów dostępnych na rynku i niezwykle ważne, ponieważ jeden obraz może przesądzić o całym odbiorze wnętrza.

Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest wielkość obrazu i dopasowanie go rozmiarem do pomieszczenia. Duży, efektowny obraz jest wspaniałym rozwiązaniem w surowych, przestronnych wnętrzach, w których będzie zapewne jedyną ozdobą salonu. Natomiast dla pomieszczeń już udekorowanych, o mniejszym metrażu, lepiej wybrać dekorację ściany o nieco mniejszym formacie. Taki zabieg nie przytłoczy wnętrza, ale je subtelnie podkreśli.

Przy wyborze obrazu do nowoczesnego wnętrza w skandynawskim stylu, warto przemyśleć tematykę do jakiej miałby nawiązywać obraz. Przede wszystkim przedmiot, replika, czy pejzaż umieszczony na obrazie musi nawiązywać do wystroju wnętrza i stylu w jakim zostało urządzone. Rama pełni niezwykle istotną rolę w całościowym odbiorze estetycznym i powinna współgrać zarówno z charakterem obrazu jak i całą aranżacją  wnętrza. Konsekwencja w doborze dodatków to zawsze najlepsze rozwiązanie – jest to swoiste motto nowoczesnego stylu.

Nowoczesne obrazy w salonie

W modernistycznych wnętrzach, świetnie sprawdzą się minimalistyczne i surowe ramy, pozbawione ornamentów i zdobień. Im prostsze tym lepiej. Można zauważyć modny teraz trend wieszania obrazów pozbawionych ram. Duże obrazy, a także takie które składają się z kilku części i tworzą spójną całość (np. tryptyki) to dobre podkreślenie modernistycznego stylu pomieszczenia. Naczelną zasadą, jest utrzymanie obrazów w pasującej, nawiązującej do siebie kolorystyce.

Do klasycznych, tradycyjnych pomieszczeń skierowane są  ramy z bogatymi zdobieniami i okuciami, rzeźbieniami i bogatymi, wręcz muzealnymi ornamentami.  W takim wystroju, nie wymaga się już takiej spójności jak we wnętrzach nowoczesnych. Można zatem bawić się formatami, kolorystyką i strukturą. Kolor i kształt ram nie ma znaczenia – ma sprawiać ciepłe wrażenie i podobać się właścicielowi.

Kolekcję obrazów w klasycznym wnętrzu można uzupełniać całymi latami. W zróżnicowaniu tkwi jej elegancja – to właśnie urzeka.  Różnorodne wnętrze, urządzone ze smakiem i klasą jest bardzo eleganckie a zarazem przekazuje dużo informacji na temat domowników. Taka dekoracja dodaje radosnego i sentymentalnego ducha, martwej przestrzeni. To mapa wspomnień, do której każdy może nawiązać, a goście chętnie będą zadawać pytania na temat danych obrazów. Do takich salonów często polecane są reprodukcje sławnych malarzy – impresjonistów takich jak ikony sztuki Monet lub Renoir.