single

Lampa nad stół - wybieramy oświetlenie do jadalni

Lampa wisząca to wręcz kluczowy element wielu jadalni. Nie tylko zapewnia najlepsze oświetlenie, ale również spisuje się jako element dekoracyjny. Jak znaleźć idealną lamę do jadalni, aby była nie tylko elegancka, ale również funkcjonalna?

Industrializm

Styl przemysłowy od wielu lat wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Można powiedzieć, że lampy industrialne ciągle są na topie i kupowane są chętnie przez wielu klientów. Mają zazwyczaj postać dużych reflektorów, które dają dużo światła. Światło to najczęściej skierowane jest ku dołowi, aby nikogo nie oślepiać.

Efektowne kosze

To hit ostatnich lat. Trawa morska to główny surowiec, z którego takie lampy są wykonywane. Świetnie wpisują się w charakter każdej jadalni. Świetnie spisują się w tych pomieszczeniach, gdzie umieszczone zostały już podobne motywy.

Minimalizm cały czas modny

Żarówki również bardzo mocno kojarzą się ze stylem industrialnym. Warto jednak wspomnieć o ich efektywności w osobnym punkcie. Edisonki to retro żarówki, które dopełniają wiele nowoczesnych pomieszczeń. Oświetlają wręcz całe pomieszczenie. Światło w takich lampach rozchodzi się we wszystkie strony w sposób równomierny. 

Druciane klosze

Lampy, które wykonane są z drugu, bardzo modnie komponują się w wielu wnętrzach. Doskonale wręcz oświetlają jadalnię. Można również połączyć je z żarówkami retro i stworzyć wręcz niezapomnianą kompozycję. 

Oświetlenie do jadalniKlasyka ponad wszystko

Warto pamiętać, że nie zawsze należy stawiać tylko na nowoczesne rozwiązania. Bardzo modne są również dawne żyrandole z kilkoma kloszami. To sprawia, że oświetlają one niemal całe pomieszczenie. Można również zamontować instalację w taki sposób, aby lampa nie świeciła od razu w sposób całkowity. Można umieścić 2-3 żarówki i efekt będzie nieco mniejszy. 

Lampy stojące

W jadalniach sprawdzają się również lampy stojące, które niestety bardzo rzadko można spotkać w owych jadalniach. To wielka szkoda. Lampy, które umieszczane są w jadalni, powinny mieć długą nogę oraz rozłożyste ramiona, aby światło padało na stół i dobrze go oświetlało. 

Jak wybrać idealną lampę do jadalni?

Zanim wybierzemy najlepszą lampę, która spełni oczekiwania i będzie efektownie komponować się w jadalni, wziąć trzeba pod uwagę kilka istotnych aspektów. Lampa powinna zwisać nad blatem w korzystnej wysokości. Ma ona zazwyczaj 70-80 cm. Lampy bardzo często wyposażone są w elektryczny przewód, który umożliwia dostosowanie natężenia światła do swoich potrzeb. Możliwa jest też zmiana wysokości danej lampy tak, aby zmienić promień świetlny. Taka linka umożliwia umieszczenie lampy na dowolnej wysokości. Lampa taka nie powinna również dominować ani przytłaczać wnętrza. Lampa musi być dobrana do wysokości oraz wielkości stołu. Najczęstszy błąd to kupowanie zbyt dużej lampy.