single

Kabina prysznicowa - w jaki sposób ją wyczyścić?

Utrzymanie czystości w łazience to podstawa odpowiedniej higieny w domu. Jednym z elementów wyposażenia łazienki, w którym szczególnie trzeba dbać o czystość jest kabina prysznicowa. W tym przypadku brodzik jest narażony na nieestetyczne żółte plamy, a drzwiczki mogą się pokryć kamieniem. Utrzymanie w czystości prysznica jest szczególnie trudne wtedy, gdy brodzik jest akrylowy, a na ścianach znajduje się grzyb.

Domowe sposoby na wyczyszczenie kabiny prysznicowej

Istnieje kilka domowych sposobów na wyczyszczenie kabiny prysznicowej. Te sposoby pozwalają na zaoszczędzenie pieniędzy na gotowe preparaty oraz mogą skutecznie rozwiązać trudności, z jakimi zmaga się kabina prysznicowa. Jednak czasem lepiej postawić na gotowe środki.

Akrylowa kabina

Akryl to popularny materiał do wykonywania łazienkowych elementów. Zaletą tego materiału jest lekkość i wytrzymałość. Z drugiej strony, wadą akrylu jest to, że łatwo się on rysuje oraz przebarwia. W jaki sposób wyczyścić akrylową kabinę? Tutaj domowe sposoby mogą być zawodne i warto sięgnąć po gotowe środki, które są raczej najbardziej skuteczne i bezpieczne. Gotowe środki do czyszczenia akrylu nie rysują jego powierzchni i nie powodują matowienia brodzika. Warto wybrać żele, zamiast mleczek do czyszczenia. 

Zadbana kabina prysznicowa

Ścianki prysznica z kamieniem

Ścianki prysznica często są pokryte kamieniem. Najczęściej ma to miejsce w przypadku twardej wody. Kamień powoduje, że kabina jest lekko szorstka i matowa. Najlepszy domowy sposób na pozbycie się kamienia to szmatka, która będzie nasączona octem oraz sokiem z cytryny. Należy tutaj unikać często polecanej do usuwania kamienia sody oczyszczonej. Soda może trwale porysować brodzik, szczególnie jeśli jest on wykonany z akrylu. Jeśli kamień znajduje się na bardzo dużej powierzchni, a jego warstwa jest dość gruba - ciężko będzie go usunąć domowym sposobem. Wtedy warto sięgnąć po gotowe środki ze sklepu. 

Kabina z grzybem

Problemem kabiny prysznicowej może być też zagrzybienie. Grzyb rozwija się przede wszystkich w fugach kafelek, ponieważ są one często zawilgocone. Oprócz tego, różne zakamarki kabiny prysznicowej są narażone na grzyba. Ponadto, może mieć do czynienia z czarną pleśnią, pojawiającą się najczęściej na silikonie.

Jak sobie poradzić z pleśnią w kabinie prysznicowej? Pomocne może być użycie chlorowego wybielacza albo amoniaku. Tworzy się specjalny roztwór amoniaku z wodą, a następnie spryskuje się zagrzybione miejsca. Tak przygotowaną powierzchnię pozostawić na godzinę. Po tym czasie można ją wyszorować szczotką. Aby zapobiec ponownemu pojawieniu się grzyba, warto zadbać o przewiew w łazience oraz po każdym prysznicu - osuszyć kabinę.