single

JAKIE KRZESŁO DLA UCZNIA?

Podczas urządzania pokoju dla dziecka większość osób zwraca uwagę przede wszystkim na wygląd mebli i ich kolorystykę. Jednak jeśli dziecko chodzi już do szkoły, warto pamiętać o zaaranżowaniu również kącika do nauki. Mowa w tym przypadku o dobrej jakości biurku oraz o wygodnym i ergonomicznym krześle.

Dzięki temu nawet wielogodzinne spędzanie czasu przy nauce czy komputerze nie odbije się na zdrowiu dziecka. Na co więc zwrócić uwagę wybierając krzesło dla dziecka?

Cechy idealnego krzesła

Przede wszystkim szukając krzesła dla dziecka warto postawić na taki model, na którym utrzymanie prawidłowej postawy ciała nie będzie większym problemem. Taki mebel będzie podtrzymywał mięśnie i odciążał kręgosłup. Oczywiście design również ma znaczenie, ale najważniejsza w tym przypadku jest ergonomiczność i funkcjonalność. Nawet najpiękniejsze krzesło nie sprawdzi się bowiem, jeśli nie zapewni mu odpowiedniego podparcia.

1. Oparcie

Plecy dziecka muszą mieć oczywiście odpowiednie podparcie, kiedy to przebywa w pozycji siedzącej. Celem jest odciążenie pleców. Dlatego też podczas poszukiwania krzesła, warto sprawdzić, czy oparcie posiada odpowiednie wygięcie, które dopasowuje się do krzywizny kręgosłupa malucha. Dzięki temu, będzie on podparty zarówno w odcinku piersiowym, jak i lędźwiowym. Warto także postawić na krzesło z regulacją wysokości i odchylenia oparcia.

2. Siedzisko

Głębokość siedziska krzesła należy oczywiście od długości ud dziecka. Warto pamiętać, że w czasie siedzenia nogi powi9nny być zgięte pod kątem prostym. Stopy z kolei muszą swobodnie opadać na podłogę. Dlatego też dobre krzesło musi posiadać regulację wysokości siedziska. Jeśli mowa o szerokości,  to dobrze, gdy po bokach jest przynajmniej kilka centymetrów luzu. Co ciekawe, siedzisko powinno być również odpowiednio twarde. Na miękkim siedzisku dziecko będzie się zapadać, a za twarde będzie dla niego po prostu mało wygodne.

Fotel dla ucznia

3. Obrotowe i na kółkach

Obrotowe krzesła na kółkach są obecnie zdecydowanie najpopularniejsze. Zapewniają dziecku komfort, a ponadto ich wybór w sklepach jest naprawdę szeroki.

4. Podłokietniki, zagłówek i podnóżek

Idealnie jeśli krzesło dla dziecka wyposażone jest w regulowane podłokietniki. Dzięki nim napięcie w rękach i ramionach jest znacznie mniejsze. Ponadto warto zdecydować się na krzesło z zagłówkiem i podnóżkiem. aby dziecko miało przez cały czas nauki czy korzystania z komputera zapewniony najwyższy komfort.

5. Obicie

Duże znaczenie ma też obicie, i to nie tylko w zakresie designu i całościowego wyglądu krzesła. Warto stawiać na obicia wytrzymałe, odporne na uszkodzenia i łatwe do czyszczenia. W tym przypadku szczególnie polecane są skóra ekologiczna  oraz tkaniny typu MESH.