single

Jak zamontować karnisz?

Prawidłowe zamontowanie karnisza nie jest tak łatwe, jak może się wydawać. Karnisz ma za zadanie podtrzymywać firany oraz zasłony, które gdy są wykonane z grubych atłasowych materiałów, są zwyczajnie ciężkie. Dlatego karnisz powinien być zamontowany prawidłowo, aby mógł długo i bezinwazyjnie spełniać swoje funkcje.

Najczęściej montażu dokonuje się z użyciem wiertarki i kołków. Istnieją także alternatywne sposoby, które umożliwiają montaż karnisza bez potrzeby wiercenia w ścianach i w suficie, jeżeli z jakiś względów nie chcemy tego robić. Zatem jak zamontować karnisz, aby był stabilny na długie lata?

Montaż tradycyjny

Najczęściej, aby zamontować karnisz, wiercimy dziury w ścianie i jest to najtrwalsza z dostępnych metod montażu karnisza. Jeżeli pomiary są wykonane prawidłowo i montaż został wykonany bez zastrzeżeń - tak zamontowany karnisz sprosta obciążeniu nawet kilkunastu kilogramów, a tyle mogą ważyć nie raz zasłony (szczególnie montowane na wysokich oknach). Na jakie istotne elementy należy zwrócić uwagę podczas montażu?

Prawidłowe wymierzenie miejsca montażu

Ważnym krokiem, który może rzutować na późniejszą trwałość montażu jest wymierzenie miejsca montażu. Karnisz powinien mieć wymiary niewiele dłuższe od ramy okna (10-15 cm po każdej stronie). Powinien też zawisnąć na odpowiedniej wysokości, tak, aby móc wygodnie i bezproblemowo otwierać okno oraz w odpowiedniej odległości od ściany, aby zapewnić dobrą prezencję zawieszonej na nim firany i zasłon. Wyznaczoną linię montażu można narysować ołówkiem na ścianie.

Jak wybrać karnisze

Dobór materiałów

Następnie należy prawidłowo dobrać długość oraz jakość używanych podczas montażu kołków rozporowych. Te które można znaleźć w zestawie z karniszem, nie zawsze się nadadzą. Kołki powinny być dostosowane do obciążenia, tak aby nie wysuwały się ze ściany. W przypadku płyt kartonowo-gipsowych, najlepiej sięgnąć po specjalnie kołki przeznaczone do tego materiału.

Jak wywiercić otwory i zamontować kołki?

Istotny jest dobór średnicy wiertła, tak, aby pasowało do rozmiaru używanych kołków rozporowych. Wywiercone otwory trzeba oczyścić z kurzu, a następnie umieścić w nich kołki rozporowe, gdzie powieszone zostaną podpory karnisza.

Montaż bez wiercenia

Aby uniknąć wiercenia w ścianie, można skorzystać z karniszy rozporowych, których końce oparte są o przeciwległe ściany. Inną metodą jest przyklejenie karnisza na kleju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli mamy zamiar wieszać na karniszu zasłony z bardzo ciężkiego materiału (np. z grubego atłasu) - może on nie wytrzymać takiego dużego obciążenia.Tradycyjna metoda z wywierceniem otworów w ścianie będzie w tym przypadku bezpieczniejsza i zapewni lepszą stabilność.