single

JAK WYKONAĆ ŚCIANĘ Z CEGŁY?

Ściany z cegły to trend, który prawdopodobnie zostanie w modzie na długo. Wnętrza z takimi ścianami są stosowane w przypadku mieszkań w stylu soft loft, minimalistycznym, rustykalnym czy też skandynawskim. Jak zrobić taką ścianę? Do wyboru mamy kilku rozwiązań, które powodują cieszyć się efektem takiej ściany.

Odsłonięte cegły

W wielu domach, zwłaszcza tych starych, ściany działowe są wykonane z cegły. Aby cieszyć się efektem ceglanej ściany wystarczy oczyścić ich powierzchnię z tynku oraz innych zapraw murarskich by odsłonić czerwone cegły. Takie rozwiązanie wymaga jednak sporo pracy, ale efekt jest tego wart.

Cegły cięte

Jak zrobić jednak ściany działowe gdy ściany działowe naszego domu są wykonane z materiałów innych niż czerwona cegła? Wystarczy wtedy zastosować cegły cięte. Wystarczy odkupić lub zebrać prawdziwe cegły, a następnie za pomocą specjalnej maszyny podzielić je na części. Przeważnie cegły dzielimy na dwie lub więcej plastrów. Im ich więcej, tym mniej obciążymy nasze ściany. Przygotowane w ten sposób plastry cegły przyklejamy na szybko wiążącą zaprawę, a potem fugujemy. Warto zadbać jednak o to by fugi zostały postarzone. Ten efekt możemy uzyskać przez dziurawienie i pocieranie fugi, która jest na wpół wyschnięta, twardą szczoteczką do zębów.

Salon z cegłą na ścianie

Płytki imitujące cegłę

Ściany z ciętej cegły wymagają umiejętności, a takie rozwiązanie nie nadaje się do każdego mieszkania, ponieważ cegły naprawdę sporo ważą. Płytki imitujące czerwoną cegłę to idealne rozwiązanie dla miejsc gdzie nie możemy zastosować prawdziwej cegły. Płytki takie ma wielu producentów, więc bez większych problemów znajdziemy takie o odpowiednim kolorze oraz fakturze. Możemy wybrać pojedyncze płytki albo panele z kilkunastu sztuk, dzięki czemu czas zrobienia takiej ściany znacznie się skróci.

Naklejki sienne

To nowe, cieszące się popularnością rozwiązaniem, które imitują cegły. Sprawdzą się one doskonale na małych powierzchniach, ale na dużych ścianach mogą prezentować się trochę nienaturalnie. Ścienne naklejki będące imitacją cegły wykonane są z pianki PE, co sprawia, że są lekkie, mają chropowatą, trójwymiarową strukturę i są do tego bardzo proste w montażu. To genialny sposób na szybkie odnowienie wnętrza naszego domu bądź mieszkania.

Szablon z cegły

Szablon taki umożliwia nałożenie tynku strukturalne na wzór cegły jest rozwiązaniem bardzo pracochłonnym i wymagającym sporo umiejętności. Wykorzystuje się to rozwiązanie wszędzie tam, gdzie tynk powinien być jak najcieńszy, a sama ściana nie może być obciążona. Zazwyczaj używa się tutaj białego tynku do wykonania imitacji cegły, a które potem maluje się je w taki sposób, aby te wyglądały naturalnie.