single

JAK WYBRAĆ IDEALNY DYWAN I WYKŁADZINY DO SALONU?

Aranżacja wnętrz to nie lada wyzywanie. Dylematy dotyczą różnych aspektów, m.in. wyboru pokrycia podłogi w salonie. Zanim zapadnie ostateczna decyzja, należy zadać sobie kilka kluczowych pytań, które rozwieją wątpliwości.

Przede wszystkim powinno się zastanowić kto będzie użytkownikiem podłogi w danym pomieszczeniu - czy w domu bytują zwierzęta lub osoby posiadające alergię np. na kurz. Kolejną sprawą jest pożądany czas użytkowania wykładziny czy dywanu. Istotnym czynnikiem mającym kluczowe znaczenie jest również posiadany budżet przeznaczony na ten cel.

Zalety dywanu

Z pewnością zasadniczym plusem dywanu jest swego rodzaju mobilność. Pokrycie podłogi tego rodzaju łatwo jest zwinąć i przenieść w inne miejsce. Cennym aspektem jest również szeroki wybór sposobu czyszczenia dywanu. Można go swobodnie wyprać lub wyczyścić w zaciszu własnego domu lub zdecydować się na pranie chemiczne. Plusem dywanu jest stosunkowo łatwy montaż, gdyż wystarczy go tylko położyć, a przy okazji może on stanowić przykrywkę do zniszczonej podłogi.

Dywan sztuczny czy naturalny?

Dywany produkowane są na szeroką skalę z włókien syntetycznych. Do tego celu używa się odpornego na zniszczenia i polecanego dla alergików polipropylenu. Ponadto dywany produkuje się z przypominającego wełnę poliamidu, akrylu oraz wiskozy. Dywany ze wszystkich rodzajów tworzyw sztucznych mają podobne właściwości do polipropylenowych. 

Dywan do salonu

Dużą popularnością cieszą się dywany wytworzone z włókien naturalnych. Wybór często pada na miękką i odporną na zabrudzenia wełnę, która niestety może uczulać. O jakości dywanu wykonanego z wełny świadczy międzynarodowy certyfikat Woolmark, który jest gwarancją dobrego gatunku. Do produkcji pokryć podłogi korzysta się również z bawełny oraz jedwabiu.

(Nie)droga wykładzina

Jeszcze całkiem niedawno wykładziny były owiane mitem najtańszego zamiennika dywanu o wątpliwej jakości. Obecnie cieszą się co raz większą popularnością ze względu na estetykę i komfort. Posiadają jedną wadę - są stosunkowo trudne w montażu.

Wykładzina sztuczna czy naturalna?

Podobnie jak dywany, wykładziny są produkowane zarówno z włókien syntetycznych jak i naturalnych. Syntetyki stosowane do produkcji wykładzin z tworzyw sztucznych to głównie polipropylen, poliamid oraz włókna poliestrowe. Naturalne włókna wykorzystywane do tego celu to głównie wspomniana już wcześniej wełna, juta oraz trudna w czyszczeniu trwa morska. Stosuje się również mieszane włókna. Ważnym aspektem przy wyborze wykładziny jest również jej podkład. Spotyka się podkłady filcowe, jutowe bądź niezbyt trwałe podkłady z gumy czy gąbki.

Ostatnie trendy skupiają się głównie na obszernych, puszystych dywanach lub wykładzinach we wzory geometryczne typu vintage. Wybór jest trudny i zależy głównie od preferencji przyszłych użytkowników.