single

Jak urządzić pokój młodzieżowy

Pokój dziecka zawsze urządzany jest z dbałością i dokładnością. Małe dziecko potrzebuje łóżeczko i kilka półek na kosmetyki. Pastelowe kolory ścian i obrazki z bohaterami bajek mają wprowadzić odpowiedni nastrój do pokoju. Wraz z biegiem lat dziecko dorasta i zaczyna traktować swój pokój jak własne terytorium. Ogranicza rodzicom nie tylko wstęp do pomieszczenia, ale także możliwość wpływania na jego urządzenie. Chce zagospodarować pokój według własnego gustu i uznania, pokazując tym samym swoją oryginalność.

Każdy rodzic chce dla dziecka jak najlepiej i przy urządzaniu pokoju stawia głównie na funkcjonalność i wygodę. Trzeba się sporo napocić, żeby przemycić do pokoju nastolatka swoje pomysły i praktyczne rozwiązania, ale dzięki kilku praktycznym informacjom łatwiej uda się osiągnąć porozumienie.

 Młodzieżowe meble i praktyczne rozwiązania

W młodzieżowym pokoju najważniejsze miejsce powinno być przeznaczone dla łóżka, które służy do wypoczynku, ale jest także miejscem, w którym dorastające dzieci spędzają najwięcej czasu. To na nim lubią się uczyć, czytać, czy po prostu odpoczywać. Ponadto warto postawić na kilka funkcjonalnych mebli, które oddzielą strefę odpoczynku od miejsca przeznaczonego na naukę. Szafki z dużą ilością szuflad pozwolą na schowanie ubrań, książek, czy płyt, a duże dobrze oświetlone biurko będzie świetnym miejscem do nauki.

Nie warto tracić czasu i nerwów na walkę o kolor, czy styl danego mebla. Młodzież lubi niestandardowe rozwiązania i odważne, oryginalne kolory mebli, więc jeśli mebel spełniają wszystkie pozostałe wymagania, pozwólmy swojemu dziecku na odrobinę brawury w doborze stylu.

Pokój młodzieżowy

Tematyczny pokój

Zainteresowania i pasje dzieci są równie silne, co krótkotrwałe. To, co jeszcze kilka miesięcy temu było największym marzeniem, niebawem może okazać się szczytem "obciachu". Nie oznacza to, że mamy zdecydowanie sprzeciwiać się wyrażaniu swoich zainteresowań w aranżacji pokoju. Wręcz przeciwnie. Przez wystrój pokoju dziecko wyraża swoją osobowość. Postarajmy się jednak, żeby przenosiło się to na plakaty na ścianach, albo naklejki na meblach. Takie dekoracje zawsze łatwo usunąć i zamienić na bardziej aktualne. Ciekawym rozwiązaniem mogą okazać się tablice korkowe, gdzie dzieci łatwo same zmienią dekorację, albo pomalowanie fragmentu ściany farbą tablicową, którą zamalują i wyczyszczą w zależności od humoru.

Oryginalne dodatki

Drobne przedmioty codziennego użytku, wykonane w oryginalny sposób, najlepiej podkreślą osobowość nastolatka. W sklepach internetowych można znaleźć setki pomysłowych przedmiotów, które ozdobią pokój i spodobają się dzieciom. Może to być nietypowa lampa na suficie w kształcie piłki nożnej albo ledowa lampa na biurko w futurystycznym kształcie. Pasjonatów piłki nożnej na pewno uda się namówić na dywan w kształcie boiska piłkarskiego, a miłośniczka mody chętnie zgodzi się na duże podświetlane lustro.

 Wspólne urządzanie pokoju dla nastolatka to niewątpliwie ciężka praca i sztuka kompromisów. Tym bardziej warto spróbować dojść do porozumienia i drogą negocjacji wybrać taki styl i rodzaj wyposażenia pokoju, żeby obie strony były możliwie najbardziej zadowolone.