single

Jak urządzić mały balkon, by był piękny i funkcjonalny

Na świeżym powietrzu zawsze wszystko smakuje lepiej, czy będzie to posiłek, herbata z ciastkiem, czy kawa. Przyjemnie także jest wypoczywać na zewnątrz przy sprzyjającej pogodzie. Posiadanie balkonu jest więc bardzo cenne. Nawet jeśli to mały balon, można go praktycznie i ładnie urządzić. Trochę zaangażowania, a zyska się miejsce do przyjemnego spędzania wolnego czasu.

Mały balkon – praktycznie urządzona przestrzeń

Minimum dla wypoczynku to krzesło czy dwa oraz stolik. Na niewielkiej powierzchni meble te mogłyby zająć ją całą, więc trzeba coś na to poradzić. Jedną z możliwości jest składany blat, mocowany do ściany albo balustrady. Można także wybrać składane krzesła na balkon. Przestrzeń oszczędza się też poprzez wybór mebli niedużych rozmiarów. Jasne meble oraz taka posadzka to sposób, by tę przestrzeń optycznie powiększyć. Jeśli balkon jest mały i wąski, a układa się panele, to powinny być ułożone prostopadle do ściany budynku. Optycznie nieco poszerzą balkon, poprawiając w ten sposób jego proporcje.

Jest prosty sposób, by zwiększyć funkcjonalność balkonu. Wystarczy zamontować zabudowę, a częściej będzie się spędzać na nim czas. Zabudowy balkonowe wykonywane są i na małych balkonach. Na takich szczególnie poleca się wersje bezramowe, by nie ograniczać widoku. Dzięki zabudowie będzie można korzystać z balkonu nawet przy deszczu czy silnym wietrze.

Dekoracja balkonu

Ładny balkon, choć niewielki

Nie tylko meble znajdą się na balkonie, ale także rośliny i różne przedmioty. Trzeba tę przestrzeń estetycznie zaaranżować, by było na niej przyjemnie i relaksująco. Wybierając cokolwiek na balkon, trzeba mieć na uwadze, by nie zabrać za wiele i tak niedużej przestrzeni. Zamiast kilku doniczek z kwiatami na podłodze można umieścić rośliny z zewnątrz balustrady balkonowej. Kilka niewielkich doniczek można też powiesić na ścianie. Zamiast dodatkowych rzeczy ozdobnych na mały balkon najlepiej poszukać szczególnie ładnych przedmiotów praktycznych. To, co i tak planuje się mieć np. poduszki na krzesła czy lampiony, warto wybrać bardzo atrakcyjne. Jeśli balkon jest nie tylko mały, ale i wąski, to na regał czy rośliny jest miejsce na jednym jego krańcu. Na drugim ustawi się stolik i krzesła.

Balkon warto urządzić w jednym z modnych obecnie stylów. Może być to styl ekologiczny, etno, skandynawski albo jeszcze inny. Decydując się na jakiś, trzeba konsekwentnie w takim stylu zaaranżować całą przestrzeń. Mieszanka stylów sprawdza się na dużym obszarze. Mały balkon mógłby przez to pomniejszyć się optycznie.

Każdy balkon to skarb, nawet jak nie jest duży. Umożliwia chwilę wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli się go dobrze i atrakcyjnie urządzi, często będzie się spędzać na nim czas. Jeszcze częściej, jeśli zostanie on zabudowany.