single

Jak ukryć kable?

Kable nie posiadają żadnych walorów estetycznych, nawet najstaranniej wykonany remont nie odniesie swojego skutku, jeżeli brzydkie, czarne kable będą szpecić środek ściany. Kable, które leżą przy listwie podłogowej także sprawiają wrażenie niechlujności i zaburzają poczucie estetyki. Co można zrobić, aby odzyskać poczucie ładu i estetyki wykończenia?

Nie każda osoba, aby ukryć wystający przewód chciałaby decydować się na tak inwazyjny i stwarzający duży nieporządek zabieg jak kucie ściany. Czy jest zatem inny sposób, który pozwoli na ukrycie wystających kabli?

Aktualnie panuje moda na wieszanie cienkich, dużych telewizorów na salonowej ścianie. Radość z takiego rodzaju mini kina domowego może skutecznie popsuć poprowadzony od ekranu do kontaktu, rzucający się w oczy, przewód elektryczny. Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest wykucie odpowiedniej rynny przeznaczonej na kabel w ścianie, ale jeżeli nie jest się gotowym na tak radykalny krok można wziąć pod uwagę zabudowanie kabli panelami. Okładzina z estetycznych paneli ściennych, może być dobrym rozwiązaniem 2w1. Łączy walory estetyczne materiałów, z których jest wykonana (może mieć strukturę 3d) ze skutecznym zamaskowaniem przewodów.

Jest jeszcze jedno rozwiązanie wymagające sprawnej ręki fachowca. Polega ono na przewierceniu ściany na wylot – jeśli w pokoju obok znajduje się w tym miejscu szafa – takie działanie pozwoli na ukrycie w niej kabli z innego pokoju. Niestety nie w każdym pomieszczeniu można wprowadzić takie rozwiązanie, jest to uzależnione od rozkładu mieszkania i ustawienia mebli w drugim pokoju. Zakamuflowanie kabli w salonie nie może przecież szpecić ściany w drugim pokoju.

Organizer kabli

W sklepach powszechnie dostępne są także listwy maskujące, jednak montaż takiej listwy może nie być satysfakcjonujący, ponieważ już nie kabel, lecz listwa będzie widoczna.

Sposób na leżące na podłodze kable może być kilka, najbardziej popularnym rozwiązaniem i w praktyce najbardziej skutecznym, będzie zainstalowanie listwy przypodłogowej ze specjalnym otworem, do którego można włożyć, plączące się wcześniej kable. To dobre zastosowanie do  ukrycia kabli internetowych i od komputera.

Można też rozważyć podwieszenie przewodów pod meblami stojącymi na podłodze. Służą do tego specjalne haczyki, które są praktycznie niewidoczne, a kable zamiast szpecić podłogę są zgrabnie przymocowane.

Bardzo pomysłowym i oryginalnym pomysłem jest umieszczenie kabli elektrycznych w ozdobnym pudełku. Takie opakowanie można kupić już gotowe, lub samodzielnie wykonać i ozdobić z niepotrzebnego pudełka na buty. Eleganckie pudełeczko można postawić na szafce pod telewizorem i na podłodze, a także przymocować do ściany – oprócz kabli znajdzie się w nim miejsce na przedłużacz i miejsce na różnego typu ładowarki.