single

Jak układać panele podłogowe?

Panele podłogowe to doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w różnego typu wnętrzach. Oprócz tego, że prezentują się one niezwykle elegancko, są również praktyczne w użytkowaniu i bardzo łatwo jest je ułożyć. Nie potrzeba do tego żadnych szczególnych umiejętności, czy specjalistycznych narzędzi. Kiedy zatem zastanawiamy się jakie rozwiązanie zastosować w przypadku podłóg w naszym domu, powinniśmy poważnie rozważyć możliwość położenia paneli.

Jak układać panele podłogowe?

Za układanie paneli podłogowych zabieramy się w momencie, gdy zakończymy już wszystkie inne prace wykończeniowe oraz instalacyjne. Podłogę, należy dokładnie wyczyścić, a następnie ułożyć na niej folię paroizolacyjną oraz izolację akustyczną, zwykle z pianki polipropylenowej.

Należy pamiętać, że pod wpływem temperatury oraz wilgoci, delikatnie zmieniają się wymiary paneli podłogowych. Dlatego też, konieczne jest pozostawienie tak zwanej szczeliny dylatacyjnej wzdłuż ścian, która zwykle wynosi od 5 do 10 mm. Na samym końcu, zostanie ona przykryta listwami przypodłogowymi.

Jak układać panele względem okna?

Zasada, która jest stosowana przez większość fachowców mówi o tym, że panele podłogowe powinny być układane prostopadle względem okna. Będą one wówczas odpowiadały kierunkowi padania promieni słonecznych. Dzięki temu, łączenia między nimi będą mniej widoczne i cała podłoga będzie się lepiej prezentowała.

Wykończenie podłogi

W przypadku, gdy panele układane są w pomieszczeniu z większą liczbą okien na różnych ścianach, pod uwagę bierzemy okno znajdujące się naprzeciwko wejścia. Panele, należy wówczas układać równoległe do światła, które przez nie wpada.

Jak układać panele z V-fugą?

Jeśli zależy nam na tym, aby zastosowane przez nas panele doskonale imitowały prawdziwe drewno, warto wybrać te z v-fugą. Ich krawędzie są bowiem wykończone w taki sposób, że trudno jest je odróżnić od naturalnych, drewnianych desek.

Układanie paneli z v-fugą jest równie proste, jak tych tradycyjnych. Warto wiedzieć, że niektóre modele tych paneli są wyposażone w specjalny zamek Megalock, który sprawia, że ich układanie jest łatwiejsze.

Wybierając panele o wzorze deski, warto zadbać o to, aby została zachowana jej wizualna ciągłość. W tym celu, przed rozpoczęciem montażu najlepiej jest wyciągnąć wszystkie panele z opakowań i je posortować. Jest to o tyle proste, że wzory powtarzają się we wszystkich opakowaniach. Panele dopasowujemy do siebie w taki sposób, aby przy krótszych bokach, były one identyczne. Dzięki temu, będziemy mogli zachować efekt ciągłości wzoru, a tym samym podłoga w danym pomieszczeniu będzie wyglądała bardziej estetycznie. Być może wymaga to dodatkowego nakładu pracy, ale z pewnością wart