single

Jak prawidłowo oświetlić salon?

Salon to miejsce gdzie spędzamy najwięcej naszego czasu, więc oświetlenie musi być perfekcyjne. Podczas wyboru oświetlenia powinniśmy przede wszystkim pamiętać o jego uniwersalności.

Na co warto zwrócić uwagę przy doborze oświetlenia?

-czy w salonie jest telewizor lub stół?

-czy pokój będzie także miejscem pracy?

-czy pokój dzienny będzie sypialnią?

-czy oświetlenie ma pełnić tylko rolę praktyczną, czy też ma być efektowne i eleganckie?

Nie są to wszystkie czynniki, ale ich ilość będzie ciągle się zmieniała w zależności od Twojego domu lub mieszkania.

Prawidłowe rozplanowanie świateł to podstawa, należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu oraz stosunkowo niewielkiej mocy. Warto także zastosować połączenie światła pośredniego i bezpośredniego, na przykład kinkiety świecące do góry lub do góry i na dół, a także lampy sufitowe, które mogą świecić do góry i na dół lub też wyłącznie na dół. Dobierając zatem oświetlenie do salonu najlepiej wybrać klika rodzajów lamp, które będziemy mogli postawić, a także zamontować na ścianie czy suficie.

Lampy w salonie

Przy doborze oświetlenia występują różne jego rodzaje. Warto je poznać, aby w łatwy sposób może było urządzić swoje wnętrze. Wyróżniamy:

Oświetlenie dekoracyjne - są to lampy, które łatwo skomponować z dowolną aranżacją, lecz nie zawsze wystarczająco oświetlą nasze wnętrze.

Oświetlenie efektowne - są to lampy, które mają dać określony efekt. Przykładem może być skupienie wiązki światła, aby oświetliła dzieło sztuki.

Oświetlenie użytkowe - lampy tego typu służą do osiągnięcia maksymalnej efektowności światła.

Warto pamiętać, że najlepsze dla ludzkiego oka jest oświetlenie, które zasłania źródło światła, a zarazem jest rozproszone i łagodne. Przy ostrym świetle wzrasta współczynnik olśnienia, przez co w łatwy sposób możemy uszkodzić sobie nasz wzrok.

Jak wybierać żarówki, aby móc zaoszczędzić na energii bez utraty efektywności?

Występuje kilka rodzajów żarówek, ich wybór to podstawa oświetlenia. Jak je dobrać? Jakie są wady i zalety poszczególnych typów dostępnych na rynku?

Żarówki tradycyjne - dają ciepłe światło, ale ich wadą jest duży pobór energii.

Żarówki halogenowe - mają większą wydajność niż tradycyjne, leczy ich światło jest ostre przez co może utrudnić wypoczynek.

Świetlówki - są bardzo energooszczędne, lecz aby mogły zadziałać konieczne jest zastosowanie stateczników elektronicznych. 

Reasumując. Przy wyborze oświetlenia do salonu warto wybierać te lampy, w których źródło światła nie będzie widoczne, a jednocześnie bez efektów ubocznych zapewnią równomierne oświetlenie naszego pomieszczenia. Bez względu natomiast, gdzie daną lampę zamocujemy nie powinna ona razić naszych oczu.