single

Ile kosztuje architekt wnętrz?

Każdy chyba marzy o wnętrzu modnym, ale jednocześnie pasującym do jego charakteru i ogólnego poczucia estetyki. Niekiedy podobają się różne rozwiązania odnośnie aranżacji wnętrze, ale czasem brakuje wyobraźni przestrzennej czy nawet orientacji w dostępnych na rynkach materiałów.

W takiej sytuacji o pomoc można zwrócić się do fachowca w tej dziedzinie. Pojawia się jednak wówczas pytanie - ile to właściwie kosztuje?

Jaką przestrzeń chcemy zaaranżować?

Na ogólną cenę projektu aranżacji wnętrz wpływa w dużej mierze to jaka przestrzeń przeznaczona jest do zaprojektowania. Jest to dom jednorodzinny, a może niewielkie mieszkanie w bloku?

W przypadku domu jednorodzinnego cena za projekt jednego metra kwadratowego jest co ciekawe niższa i wynosi  od 60 do 95 zł. W cenie tej znajduje się projekt razem z wizualizacją pomieszczeń oraz cały nadzór autorski. Jeśli mowa z kolei o mieszkaniu trzypokojowym cały pakiet może kosztować nawet 140 zł za metr kwadratowy. Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku domu powierzchni do zaaranżowania jest znacznie więcej, a więc oszczędność jest tylko pozorna.

Komu zlecamy wykonanie projektu?

Oczywiście ogólna cena usługi zależy również od tego, komu zlecone zostanie zadanie zaprojektowania domu czy mieszkania. Będzie to profesjonalne biuro projektowe a może wolny strzelec z ogłoszenia w internecie?

Projektowanie wnętrza

W przypadku korzystania z usług biura projektowego na pewno trzeba zapłacić więcej. Wówczas na cenę końcową usługi składa się jeszcze renoma firmy, która na ogół poszczycić się już może wieloma zrealizowanymi projektami i wieloma zadowolonymi klientami. Dlatego też w najdroższych biurach cena za metr kwadratowy przekracza nawet 300 złotych.

Freelancerzy życzą sobie znacznie mniej. W ten sposób zaoszczędzić można nawet 50% kwoty, ale wiąże się to z pewnym ryzykiem. Mowa o sytuacji, gdy korzysta się z usług zupełnie nieznanej osoby, bo zaproponowała niską cenę usługi. Dlatego tez warto poszukać profesjonalisty np. zapytać znajomych czy rodzinę kogo mogą polecić. Sporo cennych rad  znajduje się także w sieci.

Jaki zakresu projektu wybieramy?

Każdy od fachowca oczekuje tak naprawdę czegoś innego. Dlatego też końcowy koszt zależy również od tego, jakie prace architektowi wnętrz zostaną zlecone. Za klasyczną poradę można zapłacić jedynie 50 zł za metr kwadratowy. W przypadku zaprojektowania jednego pomieszczenia cena rośnie już do 60 zł za metr kwadratowy. Projekt koncepcyjny zawierający kilka różnych wariantów, rysunki techniczne czy wizualizacje to już koszt co najmniej 85 złotych za metr kwadratowy. Z kolei kompleksowe usługi projektowe to koszt od 140 do 180 złotych za metr kwadratowy. W tym przypadku cena obejmuje już jednak naprawdę wszystko.